Würselen 2015

 

V termíne od 18. do 27. septembra sa 19 žiakov (výber z rôznych tried osem- aj štvorročného gymnázia) spolu s dvoma vyučujúcimi nemeckého jazyka zúčastnilo výmenného pobytu v partnerskej škole HGG (gymnázium Ducha Svätého) v nemeckom mestečku Würselen. Cesta dlhá vyše 1100 km nebola až tak náročná, hoci trvala skoro 15 hodín. Aj keď si niektorí žiaci mysleli, že cestou budeme míňať davy utečencov zo Sýrie, nestalo sa tak. Dokonca u niektorých nastalo mierne rozčarovanie, že sme nevideli ani jedného utečenca.

 

 

Nedeľné ráno bolo trochu rozpačité – žiaci sa báli, do akej rodiny sa dostanú, aké bude privítanie, ako si budú rozumieť so svojim novým priateľom a jeho rodinou. Avšak prvotné obavy a rozpaky sa vždy rozplynú pomerne rýchlo a nastupuje eufória z nového a prežitého. Napr. pre mnohých našich žiakov je neobvyklé cestovať ráno do školy školským autobusom. Pondelková účasť na vyučovaní dopadla vcelku dobre – nikto nebol skúšaný, ani nemusel písať písomku. Najviac asi našich žiakov zaujal fakt, že sa tam žiaci neprezúvajú a v čase prestávok behajú, alebo posedávajú na dvore – aj pri dosť nízkych teplotách a sychravom počasí, alebo že vyučovanie prebieha v dvojhodinovkách. Týždenný program bol vyplnený nielen spoločným ranným dvojhodinovým vyučovaním na tému Európa, ale aj exkurziami do Aachenu – sídla Karola Veľkého; do holandského Maastrichtu – tu bola v roku 1992 podpísaná zmluva EU o nových formách spolupráce pre vlády členských štátov - napríklad v oblasti obrany a v oblasti spravodlivosti a vnútorných vecí ; do Kolína nad Rýnom – 4-miliónového mesta, ktorého symbolom je gotický dóm. Zaujímavá bola istotne aj prehliadka múzea baníctva, pretože celá táto oblasť je známa ťažbou uhlia. Avšak asi tradične najkrajšie zážitky zažívajú všetci mladí vo Phantasialande – zábavnom parku plnom rôznych atrakcií a estrádnych vystúpení. Posledný deň pobytu sme strávili na tzv. Schulfeste – niečo ako náš Deň otvorených dverí. Tu sa v celom areály školy prezentujú všetky triedy nejakými činnosťami (skupinka predávajúca vtipy alebo tombolu, maľovanie na tvár, lezenie na stenu či na vežu z pivových debien, predaj vlastnoručne vyrobených sviečok či uvarených lekvárov, výroba palaciniek a a pod.). Po prvý krát sme tu mali zriadený stánok aj my. Takže bývalí absolventi školy, terajší žiaci aj rodičia, či záujemcovia o štúdium na HGG sa mohli dozvedieť prostredníctvom fotografií, ale aj rozhovoru s našimi žiakmi o našom meste, našej krajine, skoro 20-ročnej spolupráci a projekte Voda v krajine, na ktorom participovali aj žiaci z HGG.

 

Týždeň prebehol všetkým veľmi rýchlo, rozlúčky sa neobišla bez slzičiek, ale všetci sme sa vrátili domov plný dojmov, zážitkov i presvedčenia, že týmto týždňom sa ešte nič nekončí.

 

 

© 2017 Piaristické gymnázium sv. Jozefa Kalazanského, Piaristická 6, 949 01 Nitra, e-mail: skola@pgjknr.sk, Tel.: 037 2300200