PK dejepis a nauka o spoločnosti

Olympiáda ľudských práv 2018

Dňa 8. februára 2018 sa uskutočnilo krajské kolo v OĽP vo Vrábloch. Súťaž prebiehala v dvoch kolách, v prvom kole boli vedomostné testy a z nich postupovalo iba 10 najlepších. Nasledovalo druhé kolo, v ktorom si súťažiaci losovali problémovú situáciu ku ktorej sa museli vyjadriť, čím prejavili nielen vedomosti, ale aj spoločenský prehľad a skúsenosti. Zo 44 účastníkov sa naša žiačka Zuzana Blašková zo septimy A umiestnila na piatom mieste. S týmto výsledkom postupuje do celoslovenského kola, ktoré sa uskutoční v dňoch 11 - 13. apríla 2018 v Omšení. 

orezane 

 

Čítať celý článok...
 

Návšteva súdneho procesu 2017

 

Dňa 26. júna 2017 sa študenti septimy A a III.C zúčastnili návštevy súdneho procesu na Okresnom súde Nitra. Mali sa možnosť dozvedieť množstvo nových informácií o priebehu pojednávania a zúčastniť sa krátkej besedy s pani sudkyňou po skončení súdneho procesu.

Sudnepojednavanie2017m

 

Exkurzie do Národnej rady Slovenskej republiky

 

Dňa 21. apríla 2017 sa žiaci tried III.A, III.B, III.C a septimy za sprievodu p. prof. Jany Urbanovej a p. prof. Daniela Antalíka zúčastnili exkurzie do Národnej rady Slovenskej republiky.
Prvou zastávkou  po príchode do Bratislavy bol Slavín, kde sme si uctili pamiatku padlých vojakov II. svetovej vojny a samozrejme sme si na tomto významnom mieste urobili pamätnú fotku.
Ďalšou historickou pamiatkou, ktorú sme navštívili, bol Bratislavský hrad, odkiaľ sme sa mohli pokochať nádherným výhľadom na historické jadro mesta a rieku Dunaj.
Najdôležitejšou časťou našej návštevy Bratislavy, bola prehliadka Národnej rady Slovenskej republiky. Na úvod našej prehliadky sme boli oboznámení s históriou budovy NR SR, mali sme možnosť vidieť štátne symboly SR, a taktiež obrazy Albína Brunovského maľované na drevo. Navštívili sme aj rokovaciu sálu, kde sa odohrávajú všetky dôležité rokovania a zasadnutia NR SR.
Prehliadku sme ukončili besedou s predsedom výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie Ing. Martinom Feckom. Návštevu nášho hlavného mesta sme zakončili nákupmi  v nákupnom centre Avion.

 

ExkurziaSNRm

 

Dejepisná súťaž 2017

 

Dňa 5. apríla 2017 sme sa zúčastnili v Šuranoch krajského kola dejepisnej súťaže O Československých dejinách, reprezentovali nás žiačky septimy A Romana Szaboová, Veronika Kobušická a Michaela Lauková. V náročnej konkurencii sme obsadili pekné 6. miesto, ďakujeme žiačkam za reprezentáciu školy.

 

KKDEJm

 

Poľsko 2016

 

Dňa 13. novembra 2016 sa organizoval na našej škole poznávací zájazd do Poľska. V stredu  sme v ranných hodinách začali naše putovanie. Nabalení teplým oblečením a rezňami sme sa stretli na autobusovej stanici v Nitre, kde nás čakal vyhriaty luxusný autobus, jediné čo by mu vytkli vyšší ľudia, bolo málo priestoru na nohy. Napriek tomuto faktu bola cesta príjemná a v poobedných hodinách sme bezpečne dorazili na miesto.


Prvou zastávkou bol koncentračný tábor - Osvienčim. Táborom nás sprevádzalo sychravé počasie a úžasný sprievodca, ktorý dokázal aj najhrozivejšie príbehy prerozprávať s chladnou tvárou. Myslím si, že táto prehliadka nám dala každému iný pohľad na svet a na to, ako to mali niektorí ľudia v minulosti ťažké...


Po prehliadke sme sa ubytovali v slušnom hoteli, kde sme strávili zvyšok večera. Ráno druhého dňa nás čakali raňajky vo forme švédskych stolov, po doplnení energie sme absolvovali prehliadku Krakova.  Navštívili sme nádherné kostoly, jeden z nich bol zasvätený svätej Faustíne, v ktorom boli uložené jej relikvie. Nasledovala prehliadka hradného nádvoria a historickej časti mesta. Na obed sme mali rozchod, ktorý väčšina ľudí strávila v McDonald´s alebo v Starbucks pri dobrej káve. Na programe bola prehliadka baníckeho múzea, ktorá bola veľmi zaujímavá. Sprevádzal nás ňou poľský sprievodca s perfektnou angličtinou. Druhý deň sme zakončili nákupom zásob na nastávajúci deň.


Ráno tretieho dňa sme preskúmali bývalú soľnú baňu, ktorá bola na úrovni tej rakúskej v Salzburgu. Do bane sme sa dostali dlhými točivými schodmi. Naša pani sprievodkyňa dopĺňala výklad v češtine o vtipné príbehy a legendy. V bani bola vybudovaná reštaurácia, futbalová hala a obchody so suvenírmi. K východu nás nedostali schody, ale starý banícky výťah, ktorý bol veľkou atrakciou bane. Na konci prehliadky sme nakúpili suveníry a vydali sa na cestu domov, ktorá bola omnoho náročnejšia ako cesta do Poľska. Výlet bol veľmi pekný. Veľká vďaka patrí pani profesorkám Mgr. Ing. Urbanová, Mgr. Olšanská a Mgr. Jahnová.

Ďakujeme za pekný výlet!

 

Polsko2016m

 
« ZačiatokDozadu123456DopreduKoniec »

Stránka 1 z 6

© 2017 Piaristické gymnázium sv. Jozefa Kalazanského, Piaristická 6, 949 01 Nitra, e-mail: skola@pgjknr.sk, Tel.: 037 2300200