Náuka o spoločnosti

Olympiáda ľudských práv 2018

Dňa 8. februára 2018 sa uskutočnilo krajské kolo v OĽP vo Vrábloch. Súťaž prebiehala v dvoch kolách, v prvom kole boli vedomostné testy a z nich postupovalo iba 10 najlepších. Nasledovalo druhé kolo, v ktorom si súťažiaci losovali problémovú situáciu ku ktorej sa museli vyjadriť, čím prejavili nielen vedomosti, ale aj spoločenský prehľad a skúsenosti. Zo 44 účastníkov sa naša žiačka Zuzana Blašková zo septimy A umiestnila na piatom mieste. S týmto výsledkom postupuje do celoslovenského kola, ktoré sa uskutoční v dňoch 11 - 13. apríla 2018 v Omšení. 

orezane 

 

Čítať celý článok...
 

Návšteva súdneho procesu 2017

 

Dňa 26. júna 2017 sa študenti septimy A a III.C zúčastnili návštevy súdneho procesu na Okresnom súde Nitra. Mali sa možnosť dozvedieť množstvo nových informácií o priebehu pojednávania a zúčastniť sa krátkej besedy s pani sudkyňou po skončení súdneho procesu.

Sudnepojednavanie2017m

 

Exkurzie do Národnej rady Slovenskej republiky

 

Dňa 21. apríla 2017 sa žiaci tried III.A, III.B, III.C a septimy za sprievodu p. prof. Jany Urbanovej a p. prof. Daniela Antalíka zúčastnili exkurzie do Národnej rady Slovenskej republiky.
Prvou zastávkou  po príchode do Bratislavy bol Slavín, kde sme si uctili pamiatku padlých vojakov II. svetovej vojny a samozrejme sme si na tomto významnom mieste urobili pamätnú fotku.
Ďalšou historickou pamiatkou, ktorú sme navštívili, bol Bratislavský hrad, odkiaľ sme sa mohli pokochať nádherným výhľadom na historické jadro mesta a rieku Dunaj.
Najdôležitejšou časťou našej návštevy Bratislavy, bola prehliadka Národnej rady Slovenskej republiky. Na úvod našej prehliadky sme boli oboznámení s históriou budovy NR SR, mali sme možnosť vidieť štátne symboly SR, a taktiež obrazy Albína Brunovského maľované na drevo. Navštívili sme aj rokovaciu sálu, kde sa odohrávajú všetky dôležité rokovania a zasadnutia NR SR.
Prehliadku sme ukončili besedou s predsedom výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie Ing. Martinom Feckom. Návštevu nášho hlavného mesta sme zakončili nákupmi  v nákupnom centre Avion.

 

ExkurziaSNRm

 

Poľsko 2016

 

Dňa 13. novembra 2016 sa organizoval na našej škole poznávací zájazd do Poľska. V stredu  sme v ranných hodinách začali naše putovanie. Nabalení teplým oblečením a rezňami sme sa stretli na autobusovej stanici v Nitre, kde nás čakal vyhriaty luxusný autobus, jediné čo by mu vytkli vyšší ľudia, bolo málo priestoru na nohy. Napriek tomuto faktu bola cesta príjemná a v poobedných hodinách sme bezpečne dorazili na miesto.


Prvou zastávkou bol koncentračný tábor - Osvienčim. Táborom nás sprevádzalo sychravé počasie a úžasný sprievodca, ktorý dokázal aj najhrozivejšie príbehy prerozprávať s chladnou tvárou. Myslím si, že táto prehliadka nám dala každému iný pohľad na svet a na to, ako to mali niektorí ľudia v minulosti ťažké...


Po prehliadke sme sa ubytovali v slušnom hoteli, kde sme strávili zvyšok večera. Ráno druhého dňa nás čakali raňajky vo forme švédskych stolov, po doplnení energie sme absolvovali prehliadku Krakova.  Navštívili sme nádherné kostoly, jeden z nich bol zasvätený svätej Faustíne, v ktorom boli uložené jej relikvie. Nasledovala prehliadka hradného nádvoria a historickej časti mesta. Na obed sme mali rozchod, ktorý väčšina ľudí strávila v McDonald´s alebo v Starbucks pri dobrej káve. Na programe bola prehliadka baníckeho múzea, ktorá bola veľmi zaujímavá. Sprevádzal nás ňou poľský sprievodca s perfektnou angličtinou. Druhý deň sme zakončili nákupom zásob na nastávajúci deň.


Ráno tretieho dňa sme preskúmali bývalú soľnú baňu, ktorá bola na úrovni tej rakúskej v Salzburgu. Do bane sme sa dostali dlhými točivými schodmi. Naša pani sprievodkyňa dopĺňala výklad v češtine o vtipné príbehy a legendy. V bani bola vybudovaná reštaurácia, futbalová hala a obchody so suvenírmi. K východu nás nedostali schody, ale starý banícky výťah, ktorý bol veľkou atrakciou bane. Na konci prehliadky sme nakúpili suveníry a vydali sa na cestu domov, ktorá bola omnoho náročnejšia ako cesta do Poľska. Výlet bol veľmi pekný. Veľká vďaka patrí pani profesorkám Mgr. Ing. Urbanová, Mgr. Olšanská a Mgr. Jahnová.

Ďakujeme za pekný výlet!

 

Polsko2016m

 

Múzeum holokaustu Sereď 2016

 

Dňa 9. mája 2016 sa žiaci tried tretieho ročníka štvorročného gymnázia zúčastnili exkurzie do Múzea holokaustu v Seredi, pod vedením pani profesorky Mgr. Ing. Jany Urbanovej a pána profesora Mgr. Mateja Krchňáka. Tábor v Seredi predstavuje jediný zachovaný autentický pracovný a koncentračný tábor z obdobia druhej svetovej vojny na území Slovenskej republiky. Bol zriadený v septembri 1941 v časti vojenského objektu.

 

MH2016

 

Beseda s poslancami 2016

 

Dňa 28. januára 2016 sme sa zúčastnili v rámci spoločensko-vedného seminára  besedy pod vedením pani profesorky Urbanovej  s politikmi, ktorá sa konala v priestoroch školy. Navštívili nás poslanci Národnej rady Slovenskej republiky Ing. Marián Radošovský a Pavol Abrhan, ktorý je zároveň aj predseda poslaneckého klubu KDH. Podelili sa s nami o aktuálne informácie z politickej scény, prebiehajúcich štrajkoch sestier a učiteľov, migračnej politiky a ďalších problémoch, ktoré sa týkajú občanov Slovenskej republiky. Vysvetlili nám fungovanie parlamentnej demokracie a samotného parlamentu. Priateľsky nám odpovedali na naše otázky a celá beseda prebehla v príjemnej atmosfére.

 

 

Exkurzia do NR SR

 

Dňa  11. novembra 2015 sme sa zúčastnili exkurzie do parlamentu. Po ceste sme sa zastavili na Slavíne, odkiaľ je nádherný výhľad na Bratislavu a vzdali hold padlým vojakom II. svetovej vojny. Po prezretí parlamentu a rokovacej sály, sme sa zúčastnili besedy s poslancom NR SR  Martinom Feckom.

 

 

Advokácia včera a dnes

 

Dňa 9. novembra 2015 sme v rámci spoločensko-vedného seminára s pani profesorkou Urbanovou navštívili Ponitrianske múzeum v Nitre. V jeho priestoroch sa v dňoch 2. - 30. novembra 2015 konala výstava o histórii a súčasnosti advokácie s názvom Advokácia včera a dnes. Na dvanástich paneloch sme mali možnosť oboznámiť sa s históriou advokácie ako inštitútu a minulosťou advokácie na Slovensku prostredníctvom jej významných predstaviteľov a historických peripetií v meniacich sa spoločensko-politických pomeroch. Súčasťou expozície boli aj osobné veci advokáta Janka Jesenského. Organizátormi tejto výstavy bola Slovenská advokátska komora v spolupráci s Univerzitnou knižnicou Bratislava.

 

 

 

Exkurzia do Národnej rady SR

 

Dňa 11. mája 2015 sa triedy III. A, III. B, III. C a septima zúčastnili exkurzie do Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR). Po príchode do Bratislavy sme navštívili Bratislavský hrad. Na exkurzii sme mali zabezpečený odborný výklad pracovníkom NR SR.

Na úvod sme boli oboznámení so štátnymi dokumentmi, videli sme napr. pečate, kópiu originálu Ústavy SR, štátny znak, zástavu prvého slovenského parlamentu z roku 1848. Na prvom poschodí budovy NR SR sme mohli vidieť originály obrazov maliara Albína Brunovského maľovaný na drevo. Taktiež sme navštívili aj rokovaciu sálu NR SR, miesta pre novinárov, kde sme sa dozvedeli informácie o výboroch NR SR a ich činnosti, o počte a rozdelení poslancov, zasadacom poriadku NR SR, tvorbe televíznych záznamov, rokovacom poriadku, tvorbe živého vysielania na internetovej stránke NR SR. Počas exkurzie sme mohli klásť otázky, na ktoré sme dostávali odpovede. V budove sme sa s poslancami nestretli, pretože v pondelok poslanci nerokujú, čo nás celkom sklamalo.

Po tejto exkurzii sme sa vybrali na menšiu túru na Slavín. Deň sme ukončili nákupmi v nákupno – zábavnom centre Avion.

 

 

 

 

Študentské voľby prezidenta SR – 10. marec 2014 - výsledky

 

Do študentských prezidentských volieb sa na našej škole zapojilo 253 študentov, čo je 68,94% oprávnených voličov.

 

Výsledky hlasovania pre jednotlivých kandidátov a porovnanie výsledkov študentov SR a výsledkov 1. kola SR

 

Graf výsledkov za našu školu

 

Graf porovnávajúci výsledy našej školy, študentov SR a 1. kolo SR

 
« ZačiatokDozadu12DopreduKoniec »

Stránka 1 z 2

© 2017 Piaristické gymnázium sv. Jozefa Kalazanského, Piaristická 6, 949 01 Nitra, e-mail: skola@pgjknr.sk, Tel.: 037 2300200